01 na prawku?

Jak ważny jest wzrok, kiedy kierujemy pojazdem? Czy mała wada może być przyczyną groźnego wypadku? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na powyższe pytania zapraszam do lektury najnowszego posta :).

Wzrok to podstawowe ‚narzędzie’ każdego kierowcy. Nie ma mowy o prowadzeniu pojazdu, kiedy w orzeczeniu lekarskim zostało zaznaczone, że auto musisz prowadzić w okularach. Nie ma znaczenia jak małą masz wadę. Za każdym razem musisz prowadzić samochód w okularach. Sytuacja wygląda identycznie także w momencie, kiedy dopiero podchodzisz do egzaminu na prawo jazdy! Jeżeli jakimś trafem zapomniałeś okularów na egzamin, musisz liczyć się z tym, że zostaniesz odesłany przez egzaminatora z kwitkiem.

Okulista, który sprawdza twój wzrok, na podstawie badania ocenia co zostanie wpisane na dokumencie prawa jazdy. Jeżeli chcecie wiedzieć jak wyglądają te oznaczenia, zachęcam do sprawdzenia.

01 – wymagana korekta lub ochrona wzroku:

  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewka kontaktowa/soczewki kontaktowe,
  • 01.03 – okulary ochronne,
  • 01.04 – szkła przyciemnione,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe

Tak wygląda sytuacja z wadą wzroku. Jeżeli widzisz to oznaczenie u siebie na dokumencie prawa jazdy wiesz już, że jesteś zobligowany do przestrzegania prawa. Każdorazowo, kiedy zostaniesz zatrzymany przez policję, niezależnie od przyczyny i nie będziesz miał okularów czy soczewek itp., otrzymasz mandat oraz punkty karne.

Na koniec od siebie dodam, że nie ma znaczenia jak małą masz wadę wzroku. Pamiętaj, że sytuacja jaka cię spotka może być nagła i niespodziewana. Losy kierowcy, który zapomniał o okularach podczas wypadku samochodowego – nawet nie z jego winy, są raczej marne… !

Źródło zdjęć: bezprawnik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.