1986 r. i Darracq

Alexandre-DarracqPierwsze samochody pojawiły się ponad sto lat temu. Z dzisiejszej perspektywy kierowcy ówczesnych pojazdów musieli być szaleńcami. Cztery gołe koła, brak jakiegokolwiek nadwozia i wszystko na wierzchu sprawiało, że jazda takim ‚cudnym wehikułem’ była bardzo niebezpieczna. Pierwsze samochody to silniki V8 i pojemność 25 litrów jednak to nie prędkość była ‚zabójcza’ dla podróżujących ;).

Pojazd o wdzięcznej nazwie Darracq 200 hp powstał dzięki firmie Automobiles Darracq S.A. i jego właścicielowi Aleksandrowi Darracq. Samochód nie powalał swoimi osiągami ale był to najszybszy pojazd na tamte czasy i każdy chciał go mieć.

Firma Aleksandra Darracq powstała prawie na początku stulecia czyli w 1896 roku. Z początku głównym zadaniem Darracq były pojazdy elektryczne oraz trójkołowce. Moment, kiedy marka motoryzacyjna stała się rozpoznawalna to czas, kiedy 8 i 16 konne modele C zaczęły wygrywać w rajdach samochodowych. Właśnie wtedy właściciel marki doszedł do wniosku, że jest to idealny czas aby wykorzystać to co się dzieje i rozpromować swoją markę w sporcie motorowym. Obok modelu C powstały inne modele sportowe aż w końcu m.in. dzięki Paulowi Ribeyrolles powstał słynny Darracq 100 hp. Słynny, ponieważ w 1904 roku ten samochód w końcu przekroczył 100 mil na godzinę czyli około 160 km/h! Kierowcą i jednocześnie świadkiem tego historycznego momentu był Paul Baras, który miał przyjemność kierować Darracq 100 hp.

Rekord nie należał zbyt długo do Darracq, ponieważ inne marki samochodów zaczęły prześcigać się w pobijaniu rekordów prędkości ale o tym napiszę następnym razem.

Źródło zdjęć: uniquecarsandparts.com.au, alfaromeocar.club

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.