Automat czy manual?

Kupujecie nowy samochód i zastanawiacie się czy postawić na manualną skrzynię biegów czy automat? Jeżeli tak to dobrze trafiliście bo dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Obecnie panującym trendem jest… automat. Jeszcze kilka lat temu niewiele samochodów klasy średniej dostępnych w Polsce mogło pochwalić się automatyczną skrzynią biegów. Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej. Coraz więcej samochodów jest dostępnych w obu wersjach: manual lub automat. No i rodzi się pytanie? Czy obecna moda na automat to coś więcej i warto zaryzykować?

  • Przede wszystkim automatyczna skrzynia biegów różni się od manualnej tym, że jest… wygodniejsza i prostsza w obsłudze. Kierowcy, którzy prowadzą samochody wyposażone w automatyczną skrzynię mogą zapomnieć o sprzęgle. Taka sytuacja to z pewnością wybawienie dla wielu młodych kierowców, którzy jeszcze nie radzą sobie z ręczną skrzynią. Złośliwi twierdzą, że automaty prowadzą się same i nie potrzebny im kierowca ;). Osobiście nie podzielam tej opinii ale trudno nie przyznać racji, że prowadzenie samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest banalnie proste. To główna różnica – jakie są inne?
  • Niestety automat jest dużo droższy, a wynika to z faktu jego specyficznej budowy. Na szczęście granica pomiędzy automatem, a manualem powoli się zmniejsza :).
  • Innym minusem automatu jest fakt, że wymaga… serwisowania. Należy pamiętać o wymianie oleju aby uniknąć przykrych i drogich napraw! W przypadku skrzyni manualnej nie macie tego problemu.
  • Jeszcze innym minusem automatu jest fakt, że dzięki tej skrzyni biegów nasz samochód będzie palił więcej. Oczywiście nie są to jakieś gigantyczne sumy ;).

Jak sami widzicie jest trochę różnic. I jak, podjęliście decyzję?

Źródło zdjęć: pytamy.wp,pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.