Autostrada – jaka prędkość?

Mój dzisiejszy wpis będzie kontynuacją poprzedniego czyli dowiecie się jak się prawidłowo zachowywać na autostradzie i drogach ekspresowych.

Wiecie już z jaką maksymalną prędkością można poruszać się po tych drogach, a teraz chciałbym abyście dowiedzieli się czego nie robić aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

  • Przede wszystkim pamiętamy o… przestrzeganiu dozwolonej prędkości! Pamiętajcie, że przy bardzo szybkiej prędkości, droga hamowania znacznie się wydłuża! Przy 140 km/h zaledwie w ciągu jednej sekundy pokonujemy dystans aż 40 metrów. Bez problemu można obliczyć, że samochód poruszający się z tą prędkością zatrzyma się dopiero po około 140 metrach zatem nie warto przekraczać tej prędkości, ponieważ w przypadku groźnej sytuacji nie będziemy mieli szans. Warto również pamiętać, że jeżeli przekroczymy prędkość o zaledwie 10 km/h czyli osiągniemy prędkość powyżej 150 km/h droga hamowania auta wydłuży się o kolejne kilkanaście metrów! Pomimo, że autostrady i drogi ekspresowe należą do jednych z najbezpieczniejszych pamiętajcie, że nie są ‚wolne’ od wypadków. Jeżeli już dojdzie do wypadku to zazwyczaj kończy się on tragicznie i bierze w nim udział więcej niż dwa samochody.
  • Eksperci uczulają, że podczas jazdy autostradą należy również wziąć pod uwagę panujące na drodze warunki atmosferyczne! Ważna jest siła bocznego wiatru o czym często zapominają kierowcy, natężenie ruchu, deszcz czy chociażby obecność mgły. To wszystko ma duży wpływ na to jak się prowadzi samochód.

O czym jeszcze pamiętamy? Nowy post już niebawem na blogu :).

Źródło zdjęć: moto.onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.