Autostrada – zasady…

Pozytywne zmiany na polskich drogach? Zdecydowanie wymieniłbym tu autostrady i drogi ekspresowe, które ostatnimi czasy powstają jak ‚grzyby po deszczu’. Jako kierowca tira widzę dużą różnicę tego co mamy obecnie, a jak było jeszcze kilka lat temu.

Nie wiem czy wiecie ale w mamy w kraju już ponad 3129 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad. Oczywiście wiadomo, że może być więcej – i będzie, spokojnie 😉 ale wszystko po kolei ;). Póki co zmiany są widoczne i przede wszystkim mocno odczuwalne. No właśnie więc tu rodzi się pytanie – jak bezpiecznie poruszać się po autostradzie?

Niestety w związku z tym, że autostrady i drogi ekspresowe są nadal nowością dla wielu kierowców w Polsce, nie każdy potrafi się na nich odnaleźć… . Z założenia te drogi powinny być (i są) bezpieczniejsze. Szerokie, proste o doskonałej widoczności. Jedyną ‚wadą’ dla nowicjuszy jest duża prędkość z jaką należy się po nich poruszać. Pamiętacie jaka to? Jeżeli nie to poniżej małe przypomnienie ;).

  • Autostrada – maksymalna dozwolona prędkość to 140 km/h
  • Dwujezdniowa droga ekspresowa – maksymalna dozwolona prędkość to 120 km/h
  • Jednojezdniowa droga ekspresowa – maksymalna dozwolona prędkość to 100 km/h
  • Dwujezdniowa szosa poza obszarem zabudowanym – maksymalna dozwolona prędkość to 100 km/h.

Warto również abyście wiedzieli/pamiętali, że na autostradę mogą wjechać wyłącznie pojazdy takie jak samochodu czy też motocykle, które na prostej i równej drodze rozpędzą się do minimum 40 km/h! To wynika ze względów bezpieczeństwa.

O czym jeszcze musicie pamiętać? Tego dowiecie się już niebawem – zaglądajcie na bloga :).

Źródło zdjęć: v10.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.