Bezpieczna odległość pomiędzy samochodami

Przyszła kolej na kolejną porcję zasad jakie obowiązują na autostradzie i drogach ekspresowych. Jak się zachowywać? Czego nie robić aby nie doprowadzić do poważnego karambolu? Tego dowiecie się już dzisiaj – zapraszam na nowy post z tej serii :)!

Wiecie już jak ważne jest aby nie przekraczać dozwolonej prędkości na drogach szybkiego ruchu, a dzisiaj dowiecie się dlaczego należy utrzymywać bezpieczne odległości od samochodów.

  • Autostrada czy droga ekspresowa to miejsca gdzie możemy poruszać się z dużą prędkością. Jak wiecie droga hamowania przy takiej prędkości znacznie się wydłuża dlatego trzymanie odpowiedniego odstępu od innych samochodów jest w tym przypadku kluczowa. W przepisach prawa ruchu drogowego nie ma podanej konkretnej odległości jaką należy zachować pomiędzy samochodami na autostradach. Oczywiście odległość ta będzie się zmieniała w zależności od tego jakie panują na drodze warunki. Jest jednak przepis, który jasno mówi, że odległość powinna być taka aby kierowca – w razie nagłej potrzeby, mógł się spokojnie zatrzymać przed przeszkodą. Najlepiej aby pomiędzy kierowcami były dwie sekundy przerwy. Przy trudniejszych warunkach powinny być to nawet trzy sekundy. Jak to obliczyć?
  1. Odmierzenie odstępu jest stosunkowo proste :). Obserwujemy samochód, który jedzie przed nami. W momencie, kiedy minie znak zaczynamy liczyć: 121, 122, 123. Jak tylko dotrzemy do ostatniej liczby i znajdziemy się na wysokości znaku wiemy, że dystans jest bezpieczny.
  2. Jeszcze innym sposobem jest wcielenie w życie prostej zasady. Jadąc z prędkością 140 km/h powinniśmy trzymać się za samochodem około 140 metrów!

O czym jeszcze pamiętamy? Kolejna ‚dawka’ już niedługo :).

Źródło zdjęć: polskieradio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.