Bezpieczna prędkość jest… bezpieczna?

Nadmierna prędkość to powód większości wypadków na polskich drogach. Kierowcy uwielbiają przekraczać dozwoloną prędkość w szczególności, kiedy na drodze panują dobre warunki. To niestety bywa zgubne. Jaka jest bezpieczna prędkość? Zapraszam do lektury.

Przyjęło się, że każda bezpieczna prędkość to taka jaka widnieje na znaku. Zatem jeżeli kierowca widzi na drodze ograniczenie do 70 km/h, wychodzi z założenia, że przy tej prędkości na pewno nic się nie wydarzy. Mało tego, panuje niepisana umowa, że przekroczenie dozwolonej prędkości o „raptem” 10 km/h mieści się w granicach normy. Niestety takie założenia są błędne.

Ograniczenia prędkości ustanowione są po to by jazda była bezpieczna jednak niczego nie gwarantują. Dodatkowo należy pamiętać, że te najlepiej sprawdzą się kiedy mamy bardzo dobre warunki, a do nich zaliczamy dobre warunki atmosferyczne, sprawny samochód i mądrego kierowcę. Wystarczy, że jeden z tych warunków nie zostaje spełniony, a ryzyko wypadku zwiększa się kilkukrotnie. Najważniejsze by zdać sobie sprawę, że żadne przepisy nie gwarantują nam bezpieczeństwa. Każdorazowo należy dostosowywać prędkość do warunków na drodze, a ograniczenia prędkości są jedynie wyjściową. Jeżeli pogoda nie dopisuje, są duże opady i słabsza widoczność, 50 km/h może okazać się zbyt dużą prędkością podczas ostrego hamowania. Pamiętajcie, że przy zderzeniu człowieka z samochodem jadącym „zaledwie” 50 km/h, ten nie ma żadnych szans i zakończy się to albo śmiercią albo bardzo poważnymi uszkodzeniami ciała.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.