CEPIK

Od 4 stycznia wystartuje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. W skrócie CEPIK. Jak dla mnie dość niefortunny skrót ale zobaczmy co ma do zaoferowania.

Jeszcze przed ustąpieniem ze stanowiska prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawa o Ruchu Drogowym. Te zmiany doprowadziły do powstania wspomnianego programu, który da możliwości sprawdzenia swojej drogowej historii. Wystarczy komputer lub smartfon z przeglądarką i z dostępem do Internetu.

Mowa tutaj jak na razie o aplikacji webowej, czyli dostępnej przez przeglądarkę. Pod adresem http://www.cepik.gov.pl/ będzie dostęp do platformy, dzięki której między innymi dowiemy się ile aktualnie mamy punktów karnych, ile mandatów, kiedy i jakie punkty się przedawnią i znikną z naszego konta. Dodatkowo przejrzymy historię naszych wykroczeń wraz z opisem, który zwykle pojawia się na mandacie. Nowością maja być informacje o naszym samochodzie, na przykład termin ostatniego i kolejnego badania technicznego. W planach jest równie uruchomienie modułu, dzięki któremu będziemy mogli opłacać mandaty w prosty i wygony sposób. Zalogujemy się na swoje konto, wybierzemy mandat i opłacimy korzystając z przelewu internetowego, przekazu pocztowego, karty czy wykorzystując dostępne szybkie płatności internetowe.

Kolejny funkcjonalny element to panel „ Udostępnij dane pracodawcy”. To umożliwi nam na jeden klik przesłanie pracodawcy informacji, które potwierdzą nasze uprawnienia do prowadzenia pojazdu danego typu.

Źródła obrazków: opracowanie własne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.