Co z tymi pieszymi? cz. II

Zapraszam wszystkich na drugą część wpisu o pierwszeństwie pieszych na pasach. Zainteresowanych odsyłam najpierw do części pierwszej, którą znajdziecie tutaj.

6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

Jak sami widzicie przepisy prawa o ruchu drogowym są jasno i konkretnie zapisane i nie ma tu miejsca na domysły. Co to oznacza w praktyce?

W sytuacji, kiedy pieszy znajduje się na przejściu mamy obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa. Sytuacja wygląda jednak inaczej jeżeli podjeżdżamy do przejścia, a pieszy dopiero zbliża się do tzw. zebry. W takiej sytuacji to od nas kierowców zależy czy się zatrzymamy i poczekamy aż pieszy wejdzie na pasy. Pamiętajmy jednak, że są wyjątki! Są to oczywiście wszystkie strefy zamieszkania, które są oznaczone. Tam gdzie są strefy zamieszkania, piesi mają zawsze i bezwzględne pierwszeństwo.

Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie w komentarzach. Postaram się na wszystkie odpowiedzieć :).

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.