Co z tymi pieszymi?

Kto z was kierowców spotkał się z pieszym, który nonszalancko wtargnął na przejście dla pieszych bez uprzedniego sprawdzenia czy aby przypadkiem nie zbliża się nadjeżdżający pojazd? Założę się, że każdy ma do czynienia z takim gagatkiem co najmniej kilka razy w miesiącu. Niestety piesi bardzo często traktują przejście dla pieszych jak swoją prywatną przestrzeń po której nie mają prawa poruszać się inni, a co dopiero jakieś samochody… ?! No właśnie, jak to jest z tymi pieszymi i pierwszeństwem na drodze? Zapraszam do lektury.

Pozwólcie, że zacznę od przepisów gdzie jest wszystko jednoznacznie określone. W Kodeksie Drogowym – Prawo o ruchu drogowym w dziale II Ruch Drogowy (Rozdział 3 Ruch pojazdów) znajdziemy taki o to zapis:

Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.

Na kolejną część wpisu zapraszam już niebawem.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.