Dwa pasy ruchu na rondzie

Zapraszam wszystkich na kolejny wpis o tym jak się zachować wjeżdżając na skrzyżowanie z ruchem okrężnym. Niestety ronda sprawiają problemu wielu kierowcom, nawet tym z wieloletnim stażem. Najczęściej wiąże się to z brakiem znajomości przepisów prawa ruchu drogowego. Zachęcam do lektury. Dowiecie się jakie przepisy obowiązują na skrzyżowaniach z ruchem okrężnym.

Wjeżdżając na rondo oznaczone znakiem „ustąp pierwszeństwa” mamy obowiązek przepuścić wszystkich tych kierowców, którzy już się na nim znajdują i tyczy się to także tramwajów. Natomiast co się dzieje, kiedy tramwaj ma zamiar opuścić rondo? Ustępujemy pierwszeństwa czy jedziemy pierwsi? Musimy zapamiętać, że to tramwaj ma pierwszeństwo! Także w sytuacji, kiedy skręca.

Rondo nie oznaczone znakiem A7

Jeżeli przed skrzyżowaniem z ruchem okrężnym nie znajduje się znak „ustąp pierwszeństwa”, bezwględnie obowiązuje zasada doskonale wszystkim znana tj. zasada prawej ręki. Oznacza to, że pierwszeństwo mają wszyscy ci, którzy znajdują się po naszej prawej stronie. Warto jednak wiedzieć, że tramwaje, niezależnie od tego po której naszej stronie się znajdują, zawsze mają pierwszeństwo, zarówno wjeżdżając jak i zjeżdżając z rodna.

Który pas?

Przy większej ilości pasów na rondzie, nawet kierowcy z wieloletnim stażem zastanawiają się co robić, a zasady są stałe i niezmienne.

Rondo z dwoma pasami ruchu, bez znaków poziomych

  1. Jeżeli mamy zamiar jechać w prawo, zajmujemy prawy pas ruchu.
  2. Jeżeli mamy zamiar jechać prosto, zajmujemy prawy lub lewy pas ruchu.
  3. Jeżeli mamy zamiar jechać w lewo lub chcemy zawrócić, zajmujemy lewy pas ruchu.

Co z rondem z trzema pasami ruchu? Zapraszam na kolejny wpis już niebawem.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.