Formalności w Niemczech przy zakupie auta

Liczne badania pokazują, że polscy kierowcy w szczególności upodobali sobie niemiecki rynek wtórny. Do Niemiec jeździmy po używane samochody najczęściej i w związku z tym postanowiłem podać wam trochę informacji gdzie załatwicie wszystkie niezbędne formalności, gdzie zrobicie opłaty, gdzie tablice eksportowe, koszty etc. Mam nadzieję, że komuś się przyda :).

Niemcy

Gdzie załatwię niezbędne formalności?

  • Aby wykonać formalności musicie udać się do lokalnego wydziału komunikacji, który nazywa się Zulassungsstelle lub Zulasungsamt. Zwracam uwagę na krótkie godziny otwarcia dlatego polecam sprawdzić w internecie zanim pojedziecie do wydziału!

Opłaty urzędowe

  • Na szczęście opłaty nie są wysokie i wyniosą nas około 15 euro.

Tablice wywozowe/eksportowe

  • Za tablice pięciodniowe będziecie musieli zapłacić od 40 do 130 euro. Pięciodniowe tablice mają żółty pasek z datą ważności; Kurzzeitkennzeichen.
  • Tablice eksportowe czyli z czerwonym paskiem – Exportkennzeichen, ważne przez miesiąc kosztują nieco więcej bo od 150 euro w zwyż! Na szczęście cena obejmuje ubezpieczenie.

OC

Gdzie się udajemy aby załatwić OC? Odwiedzamy popularną ‚budkę z tablicami’ lub udajemy się do inspektoratu. Koszt OC w Niemczech to 50 euro lub więcej. OC można również załatwić za pośrednictwem polskiego TU!

Dodatkowe uwagi

  • Na koniec kilka uwag czyli na co zwracamy uwagę. Może się zdarzyć, że dostaniecie odmowę aby uzyskać pięciodniową tablicę i wówczas przyda wam się info., że możecie ją załatwić ‚in blanco’ w kraju. Tablice eksportowe są znacznie droższe ale pamiętajcie, że możecie jeździć na nich zdecydowanie dłużej!

Źródło zdjęć: warsztatvw.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.