Głowa człowieka, która waży 400 kg?

Do wypadków dochodzi z różnych powodów jednak najczęściej jest to przekroczenie dozwolonej prędkości. To, że jeździmy za szybko nikogo nie dziwi. Świadomie bagatelizujemy przepisy ruchu drogowego licząc, że nic się nie stanie. Dokłada się do tego brak podstawowej wiedzy, a to niestety prowadzi do wielu śmiertelnych wypadków. No właśnie, co się dzieje podczas wypadku? Zapraszam do lektury.

W związku z tym, że kierowcy (nie wszyscy ale co najmniej 60%) wychodzi z założenia, że przy prędkości 50 km/h nic nie może się wydarzyć chciałbym zająć się właśnie tym tematem.

Nie wiem czy wiecie ale przy takiej prędkości, podczas zderzenia, głowa przeciętnego człowieka waży… 400 kilogramów! W związku z tym, kiedy ta jest źle podparta może dojść do wyłamania kręgów szyjnych. Teraz już rozumiecie dlaczego tak ważne jest prawidłowe ustawienie zagłówków w samochodzie?

Podobnie ma się sytuacja z… telefonem komórkowym. Jego waga zwiększa się jakieś osiem razy czyli przy zderzeniu, smartfon ważny około 10 kilogramów.

Idąc tym tokiem myślenia, pomyślcie ile waży butelka wody o pojemności 1,5 litra? Będzie to jakieś… 60 kilogramów.

Okay, a człowiek? Niezapięty pasami wystrzeli jak „z procy”. Jego masa osiągnie ok. 2,5 tony czyli dokładnie tyle ile dwa samochody osobowe.

Jak sami widzicie to dopiero początek i to zaledwie przy 50 km/h. Zatem pamiętajcie o pasach bezpieczeństwa, zabezpieczeniu bagaży, telefonów komórkowych i wszystkich luźno leżących przedmiotów w samochodzie. Nie warto ryzykować życiem.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.