Groźna sytuacja na drodze…

Tym razem chciałbym poruszyć problem wyjątkowo groźny i niestety często zapominany przez wielu kierowców. Pozwólcie, że zacznę od sytuacji, której byłem świadkiem co najmniej kilkanaście razy w całej swojej karierze kierowcy.

Kierowca „X” jedzie sobie jezdnią z dwoma pasami ruchu. Jedzie po mieście i stara się przestrzegać przepisów więc licznik w samochodzie pokazuje 50 km/h. Kierowca wie, że już niebawem będzie musiał zwolnić bo powoli zbliża się do przejścia dla pieszych i będzie skręcał w prawo. Pan „X” znajduje się na prawym pasie ruchu i powoli się zatrzymując obserwuje jak grupka dzieci wchodzi na przejście z prawej strony. W tym samym czasie kierowca zauważa, że na lewym pasie ruchu pędzi kierowca „Y”. Niczego nieświadome dzieciaki, przekonane, że nie muszą już wychylać się i sprawdzać czy coś nie nadjeżdża bo w końcu są na pasach dla pieszych, żwawo przechodzą na drugą stronę ulicy. Kierowca „X” jest przekonany, że kierowca „Y” nie zauważył, że ten się zatrzymał bo puszcza przechodniów, a jedynie myśli, że ten zwolnił bo będzie skręcał w prawo… .

To jak się skończy tak sytuacja zależy od wielu czynników. Niestety często bywa tak, że kierowca „Y” się nie zatrzymuje i wypadek gotowy… . Zatem mam kilka uwag.

  1. Piesi zawsze powinni być maksymalnie skupieni na drodze podczas przechodzenia przez przejście – nawet wtedy, kiedy wydaje się, że nic nie jedzie i droga jest pusta.
  2. Kolejna uwaga dotyczy kierowców. Zawsze – powtórzę to jeszcze raz, zawsze zwalniamy przed przejściem dla pieszych bo ten nie ma żadnych szans w momencie zderzenia z samochodem!
  3. No i na koniec. Jeżeli zdarzyło ci się być kierowcą „X” w takiej lub podobnej sytuacji – nie bądź bierny i użyj sygnału ostrzegawczego jeszcze zanim kierowca „Y” znajdzie się obok ciebie. Być może uratujesz komuś życie :).

Źródło zdjęć: januszs-prawojazdy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.