Hummer – Humvee

Z pewnością każdy z was doskonale wie jak wygląda Hummer. W Polsce nie tak popularny jak za „wielką wodą” ale jest to na tyle charakterystyczny pojazd, że wystarczy go raz zobaczyć by zapamiętać na całe życie ;). Najczęściej wypożyczany na wieczory kawalerskie lub inne tego typu imprezy. Nie ma się co dziwić, to bardzo drogie auto, które nieźle pali.

Hummer jest produkowany przez AM General. Nazwa pochodzi od słowa Humvee ( high mobility multipurpose wheeled vehicale) czyli wielozadaniowy pojazd o wysokiej mobilności. Potocznie nazywane Humvee służyły do zadań specjalnych w armii Stanów Zjednoczonych. Pierwszy taki pojazd powstał w 1979 roku i stał się inspiracją dla cywilnej wersji.

Hummera w wersji luksusowej, pod nową nazwą Hummer H1 wyprodukowano w 1992 roku. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy taki samochód został stworzony na specjalne życzenie popularnego aktora, a obecnie gubernatora (pewnie już wiecie o kim mowa) – Arnolda Schawrzeneggera. To z pewnością przyczyniło się do dużego sukcesu H1. Cała śmietanka Holywood chciała mieć w swoim garażu Hummera. W 1999 roku zmienił się właściciel marki. Koncern wykupił General Motors. Wersja SUV, słynnego Hummera pojawiła się w 2002 roku i dostała symbol H2. W ciągu kolejnych lat, marka zaprezentowała modele H3, H4 by w końcu w 2010 roku, całkowicie zaprzestać produkcji cywilnej wersji. Obecnie Hummer jest dostępny (ale jako zestaw części bez silnika i skrzyni biegów) tylko na specjalne zamówienie.

Mieliście okazję jechać Hummerem?

Źródło zdjęć: pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.