Innowacyjna Szwecja

Nie wiem czy ktoś z was wie ale Szwecja to kraj, który szczyci się świetnymi rozwiązaniami i właśnie o takim, jednym chciałbym dzisiaj napomknąć ;).

Przejście dla pieszych to jak zawsze mało przyjemny temat dla kierowców. Teraz w obliczu zmian, które nastąpią z dniem 1 stycznia 2017 roku, ten temat stał się jeszcze bardziej drażliwy. Kierowcy uważają, że piesi nie szanują jadących samochodów i w mało bezpieczny sposób wymuszają pierwszeństwo wbiegając na pasy. Sytuację z pewnością poprawi zmiana w przepisach ruchu drogowego jednak jest coś jeszcze co można zrobić ;).

W Szwecji sytuacja jest bardzo dobrze ogarnięta przez tamtejsze prawo. Wiele przejść dla pieszych jest schowanych o kilkanaście – kilkadziesiąt centymetrów. Chodnik przy przejściu dla pieszych jest cofnięty czyli pieszy nie jest narażony na bliski kontakt z pojazdami. To rozwiązanie jest proste, sprytne i zdecydowanie bardziej bezpieczne. Zwróćcie uwagę, że w Polsce pasy na przejściu zaczynają się dokładnie w tym miejscu gdzie kończy się chodnik. Jedynie kilka centymetrów krawężnika dzieli ulicę od chodnika. Ta sytuacja stwarza duże zagrożenie i tym samym czyni przejście dla pieszych – chodnik jeszcze bardziej niebezpiecznym miejscem.

Myślę, że takie rozwiązanie znacznie polepszyłoby bezpieczeństwo pieszych, którzy często zbytnio zbliżają się do jadących samochodów. Dodatkowo pomysł ten dobrze zgrałby się z nowym prawem. Pieszy, który znajduje się na „pasach” – „chodniku” (wcięcie) jest jasną, konkretną i pewną informacją, że jest oczekującym na przejście przez ulicę.

Dobry pomysł, prawda :)?

Źródło zdjęć: mynrma.com.au

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.