Intelignetne latarnie?

Inteligentne rozwiązania owładnęły całym światem i praktycznie każdą dziedziną. Obecnie już nie tylko telefony komórkowe są ‚smart’. Niemiecka firma Continental postanowiła wprowadzić na rynek zupełnie nowe oblicze latarni przy ulicach, dzięki którym bezpieczeństwo zyska całkowicie nowe oblicze.

 

W jaki sposób Continental chce zrewolucjonizować bezpieczeństwo na drogach za pomocą latarni?

Podczas Transportation Systems we Francji Bordeaux czyli na międzynarodowym kongresie, firma Continental zaproponowała wprowadzenie innowacyjnych latarni LED-owych, które samodzielnie monitorowałyby otoczenie. W jakim celu? Wszystko po to aby oświetlić miejsca, które tego wymagają.

W jaki sposób ten pomysł miałby wpłynąć na bezpieczeństwo?

Pieszy, który zbliża się do przejścia, kiedy jest już ciemno jest znacznie gorzej zauważalny (o ile w ogóle) dla kierowców. Taka ‚smart’ latarnia automatycznie doświetliłaby całe przejście w związku z czym kierowca wiedziałby, że na przejściu ktoś się znajduje.

Kolejnym przykładem jest pojazd, który porusza się po pustej drodze. Zapalą się tylko te inteligentne latarnie, które efektywnie oświetlają drogę. Takie rozwiązanie nie tylko wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drodze ale znacznie przysłuży się do obniżenie zużycia prądu.

Oczywiście wszystko jest jak na razie w fazie początkowej w związku z czym na efekty musimy jeszcze poczekać. W Polsce niestety nie zapowiada się na tego typu zmiany ale może w niedalekiej przyszłości i u nas coś się zmieni w tym temacie, ponieważ pomysł uważam za bardzo dobry :).

 

Źródło zdjęć: moto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.