Kampanie drogowe…

Kampanie drogowe to coś co lubię. Od kiedy pamiętam, zawsze uważałem, że dobrze przygotowane kampania drogowa może odnieść sukces. Jak mawiał mój dziadek: ‚Chcieć to móc’. Dlaczego o tym wspominam? Już wszystko tłumaczę ;).

We wrześniu ruszyła kampania drogowa, która została przygotowana przez Wydział Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu. Kampania ma na celu prewencję czyli zróbmy coś aby uniknąć tragedii. Podmiotem kampanii są głównie piesi. Dlaczego? Niestety to właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na wypadki. Pieszy (podobnie jak rowerzyści o czym już pisałem) nie mają żadnych szans w bezpośrednim starciu z samochodem. Wypadek samochodowy z udziałem pieszego jest bardzo groźny bowiem kończy się on obrażeniami lub nawet śmiercią pieszego.

  • Miejscem gdzie piesi są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo, paradoksalnie są pasy. Tak, okazuje się, że to właśnie tam dochodzi do niebezpiecznych wypadków. Powody są różne ale zdecydowanie najczęściej jest to lekceważenie podstawowych przepisów prawa ruchu drogowego i dotyczy to zarówno pieszych jak i kierowców!
  • Kierowcy najczęściej nie dostosowują prędkości do warunków na drodze lub po prostu przekraczają dozwoloną prędkość. Z kolei piesi nagminnie wbiegają na przejście bez uprzedniego sprawdzenia czy nic nie nadjeżdża. Faktycznie jest tak, że większa część pieszych wychodzi z założenia, że skoro postawili stopę na pasach to już nic nie powinno ich obchodzić. Niestety to błędne myślenie. Kierowca może nie zauważyć pieszego lub może nie zdążyć wyhamować.

Dlatego kampanie drogowe są tak ważne. Uświadamiają dlaczego warto znać przepisy i podstawowe zasady.

Źródło zdjęć: isp.policja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.