Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych sprawiają wiele problemów zdrowym kierowcom. Pewnie jesteście ciekawi dlaczego ;). Otóż z najnowszych badań wynika, że te miejsca najczęściej zajmują kierowcy, którzy nie posiadają odpowiednich uprawnień czyli innymi słowy, parkują tam kierowcy, którzy nie mają grupy inwalidzkiej. Z czego to wynika i kto tak naprawdę może, a kto nie, parkować na miejscu dla niepełnosprawnych? Odpowiedzi znajdziecie poniżej. Zapraszam do lektury.
Okazuje się, że głównym powodem dla którego pozwalamy sobie parkować na miejscu przeznaczonym dla kierowcy z odpowiednią grupą inwalidzką jest… pośpiech. Tak błaha przyczyna może być powodem mandatu. Zazwyczaj kierujemy się zasadą, że przecież to tylko na chwilę – góra 10 minut. Naturalnie, nie ma to znaczenia na jak długo parkujemy w miejscu dla nas niedozwolonym. Czy jest to minuta czy godzina, konsekwencje są takie same, a prawo niezmienne.
No właśnie, co mówi prawo o miejscach dla niepełnosprawnych?
KTO
Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych mogą zajmować osoby wyłącznie z problemem zdrowotnym, który posiada specjalną kartę parkingową. By otrzymać taką kartę należy posiadać orzeczenie lekarskie o odpowiednim stopniu niepełnosprawności.
- Stopień niepełnosprawności (obowiązkowy do wydania karty parkingowej),
- Całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji (kiedyś I grupa inwalidzka),
- Całkowita niezdolność do pracy (kiedyś II grupa inwalidzka),
- Częściowa niezdolność do pracy (kiedyś III grupa inwalidzka) na podstawie, której lekarz wydaje orzeczenie ze względu na choroby związane z narządami ruchu.
Teraz już wiecie kto może parkować na miejscu dla osób niepełnosprawnych. Czym grozi złamanie tego przepisu? Czy są wyjątki i jakie są kroki wydawania karty parkingowej? Zapraszam już niebawem na bloga.
Źródło zdjęć: niepelnosprawni.pl