Kiedy możesz rozmawiać przez telefon w samochodzie?

pobraneUżywanie telefonu komórkowego to jedno z najczęstszych wykroczeń, które popełniają kierowcy. Szybki telefon, jeden sms albo włączenie nawigacji podczas jazdy samochodem może okazać się tragiczne w skutkach i to powinno być głównym powodem dla którego kierowcy powinni przestrzegać prawa i nie używać telefonu komórkowego prowadząc samochód. Wystarczy zaledwie sekunda nieuwagi i nieszczęście gotowe. Niestety na kierowcach to nie robi wrażenia i nadal używają komórki w samochodzie. Jak się okazuje są sytuacje, kiedy można to zrobić, nie łamiąc prawa ruchu drogowego! W jakich przypadkach?

Używanie telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem jest bezwzględnie zakazane. Jazda samochodem czyli zmiana położenia samochodu względem stałego punktu odniesienia. Co zatem ze staniem w korku albo czerwonym świetle?

Na czerwonym świetle

Kierowca, który oczekuje na zmianę świateł może dowoli używać telefonu komórkowego. Jedynym warunkiem w takiej sytuacji jest czerwone światło na sygnalizatorze oraz totalny zakaz poruszania się. W momencie, kiedy zapali się zielone musimy odłożyć telefon.

Korek

Stanie w korku to kolejna sytuacja, kiedy kierowca może używać telefonu. Podobnie jak w poprzednim przypadku, ważne aby samochód się nie poruszał.

Należy pamiętać, że nawet chwilowe trzymanie w dłoni telefonu komórkowego przez kierowcę zostanie uznane za używanie telefonu co grozi zatrzymaniem przez policję i mandatem. Mało prawdopodobne jest to aby policjant to dostrzegł jednak jak już wcześniej wspomniałem to właśnie sekunda nieuwagi może być przyczyną groźnego wypadku. Poleca się używaniu zestawów głośnomówiących.

Źródło zdjęć: ritholzlaw.com, julian-omidi.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.