Kierownica i skręcanie

Niby nic, a jednak. Większość z nas nie potrafi skręcać. To jest fakt. Zapytacie – jak to? Przecież skręcamy i pach gotowe, każdy głupi to potrafi. Pozwólcie, że dzisiaj zajmiemy się temat skręcania.

Na pierwszy ogień, zwykłe skręcanie na tzw. „osiedlu”. Zwykłe parkowanie, i takie tam. Chodzi o to, że tył nam zwykle skręca szybciej i o ile mijamy przodem jakieś przeszkody to tył pojazdu najedzie albo zahaczy przeszkodę jeśli za blisko podjechaliśmy i za szybko zaczęliśmy skręcać. No „wiadomka” – wszystkie asy kierownicy powiedzą że to wiadomo i takie tam. Jednak zobaczcie jak to robią wasze żony i dziewczyny. One nie mają o tym pojęcia. Nie czują tego i robią to na czuje, wychodzi im to jakoś tak. Za każdym razem zastanawiam się „ale jak to się stało że się udało!”. Dobra, faceci też to robią, źle to robią. Lekka przewaga tutaj kobiet ale to tylko przez wychowanie lub jak to inni powiedzą przez inaczej zbudowany mózg gdzie brak wyobraźni przestrzennej (mylicie się!).

Ok, pierwsza część za nami. Teraz kierownica. Większość zaskoczę, puszczona kierownica zacznie się prostować i samochód pojedzie w swoje prosto. To nie będzie to prosto, w które jest ulica ale to prosto, w którym momencie (może lekko po) puścimy kierownicę. To jest tak, że skręcając zaczynamy kręcić kołem kierownicy. Mocniej jeśli zakręt, zwrot jest ostrzejszy – lżej jeśli zwrot jest mniejszy. Mniej więcej w połowie, na tzw. szczycie zaczynamy puszczać kierownicę. To znaczy nie całkowicie, cały czas mamy nad nią kontrolę tylko zwalniamy uchwyt w taki sposób, że zaczyna nam się ona prześlizgiwać między palcami. To jest moment, w którym układ kierowniczy sam zaczyna wracać do pozycji prostych  kół. Nie ma tutaj żadnej magii ani specjalnej technologii. Po prostu opór który stawia skręcona, ustawiona pod kątem opona jest dużo większy niż opona która jest mniej więcej prosto. Tyle całej filozofii.

Źródło obrazka: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.