Kierunkowskaz na rondzie?

Czy każdy kierowca wie do czego służy i kiedy włączyć kierunkowskaz? Prawdopodobnie większość z was nie ma z tym problemu ale kiedy do słowa kierunkowskaz dołączę słowo… skrzyżowanie z ruchem okrężnym, może zrobić się ciekawie. Jeżeli chcesz wiedzieć jakie zasady związane z używaniem kierunkowskazu obowiązują na rondzie, zapraszam do lektury.

Chyba najbardziej zastanawiające dla większości kierowców jest co robić przy wjeździe na skrzyżowanie z ruchem okrężnym. Z kierunkowskazem czy bez? Społeczeństwo jest podzielone i część uważa, że obowiązkowo wjeżdżamy z kierunkiem, część że to totalna bzdura, a część, że owszem ale tylko w jednym z przypadków. Kto ma rację? Sprawdźcie ;).

Zgodnie z tym co wyjaśnił Wojewódzki Sąd administracyjny w Gliwicach (wyrok z 2016 roku), kierowcy nie muszą włączać kierunkowskazu przed wjazdem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Natomiast sytuacja wygląda zgoła inaczej, kiedy mamy zamiar z ronda zjechać. Każdorazowo i obowiązkowo musimy włączyć kierunkowskaz zjeżdżając ze skrzyżowania o ruchu okrężnym, a także w sytuacji, kiedy mamy zamiar zmienić pas ruchu.

Czym grozi łamanie przepisów na rondzie?

  • Zmiana pasa ruchu bez ustąpienia pierwszeństwa – 250 zł i 5 pkt
  • Nieprawidłowe ustawienie pojazdu na jezdni przed skrętem – 150 zł
  • Nie ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi szynowemu – 250 zł i 6 pkt
  • Niestosowanie się do znaku C-12 – 250 zł i 5 pkt
  • Nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom w sytuacji, kiedy rondo zostało oznaczone znakami określającymi pierwszeństwo – do 500 zł i 6 pkt.

Mam nadzieję, że już wszystko wiecie i zapamiętaliście jak się zachowywać na rondzie. Powodzenia!

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.