Koncentracja i skupienie kierowcy…

Dzisiaj będzie poważnie czyli o skupieniu i koncentracji kierowców w trakcie jazdy. Dlaczego nie warto rozmawiać przez telefon komórkowy? Na czym się skupić podczas jazdy? Informacje znajdziecie poniżej :).

  • Przede wszystkim należy wiedzieć, że człowiek jadący z telefonem przy uchu nie kotroluje tego co się dzieje na drodze. Skupia myśli wokół rozmowy, a wzrok jest ‚pusty’. Skupienie i koncentracja kierowcy wymaga współdziałania wszystkich zmysłów i mamy tu także na myśli… węch! Kiedy kierowca ma sprawny zmysł węchu może wyczuć wszystkie dziwne i ostrzegawcze sygnały. Całkowity stan czuwania jest nizwykle ważny podczas jazdy dlatego jeżeli kierowca dołoży dodatkowe bodźce w postaci rozmowy telefonicznej ale nie tylko bo może to być cokolwiek innego jak rozmowa z kolegą z pracy, następuje dodatkowy impuls, który zabiera nam uwagę i nas… męczy. To (mniej więcej) są słowa psychoterapeuty Roberta Rutkowskiego.

Zatem jaka jest recepta na bezpieczną jazdę?

  • Oczywiście pełne skupienie i koncentracja. Zapominamy o muzyce w samochodzie i rozmowach przez telefon komórkowy, nawet przez ‚bezpieczne’ połączenie bezprzewodowe! Wszystko to negatywnie wpływa na nasz stan umysłu. Najlepiej aby kierowca skupił się na tym co się dzieje w samochodzie i wokół niego. Innymi słowy skupiamy się na dźwiękach jak stukot kół, szum deszczu, spadające krople na karoserię samochodu, dźwięki innych pojazdów itp., czyli na wszystkim tym co nas otacza. To pozwoli na maksymalne skupienie się na prowadzeniu samochodu więc będzie bezpiecznie i pewnie.

Źródło zdjęć: se.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.