Lane Assist. Po co?

Jazda samochodem w dzisiejszych czasach znacznie się różni od tej kilkanaście lat temu. Kto kiedyś słyszał o systemie ABS (Anti–Lock Braking System), ESP (Electronic Stability Program) albo ASR (Acceleration Slip Regulation). Nie wspomnę już o komputerze na pokładzie czy o asystencie pasa ruchu. W dzisiejszych czasach jazda samochodem jest po prostu przyjemna i bardzo bezpieczna. Dzięki nowoczesnym systemom, kierowca ma znacznie ułatwione zadanie. Jednym z ciekawych rozwiązań jest właśnie wyżej wspomniany asystent pasa ruchu. Cym jest i czy warto instalować go w samochodzie?

Większość nowych samochodów jest wyposażona w system Lane Assist. Jeżeli nie ma go w podstawowym pakiecie z pewnością jest w rozszerzonym, za który należy dodatkowo zapłacić. Działanie asystenta pasa ruchu polega na utrzymaniu samochodu na torze jazdy, który umieszczony jest pomiędzy liniami. W sytuacji, kiedy pasażer zaczyna zjeżdżać na sąsiedni pas czyli koła najeżdżają na linię lub niebezpiecznie się do niej zbliżają, Lane Assist wysyła delikatne sygnały w postaci drgań kierownicy by kierowca ponownie wjechał na odpowiedni tor jazdy. W zależności od konkretnego systemu, są takie, które zmuszają kierowcę do prawidłowej jazdy i samodzielnie korygują tor jazdy. Oczywiście system nie aktywuje się, kiedy zostaje włączony kierunkowskaz.

Asystent pasa ruchu został stworzony dla bezpieczeństwa kierowców. Niekontrolowane zjeżdżanie na sąsiedni pas ruchu może prowadzić do wypadków samochodowych i to nie tylko w sytuacji, kiedy kierowca zaśnie. Zdecydowanie polecam bo bezpieczeństwo na drogach jest na wagę złota.

Źródło zdjęć: caricos.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.