Manewr wyprzedzania

Najtrudniejszy manewr jaki musi wykonać kierowca? Z pewnością odpowiedzi będzie tyle ile jest kierowców ale zbierając wszystkie i wrzucając do jednego wora myślę, że można wybrać jeden – najbardziej niebezpieczny: manewr wyprzedzania.

Wybór najtrudniejszego manewru z pewnością zależy od wielu czynników do których należy choćby wiek i doświadczenie kierowców jednak bezapelacyjnie, eksperci zgodnie stwierdzili, że najtrudniejszy i jednocześnie najbardziej niebezpieczny manewr to właśnie manewr wyprzedzania – ja się z tym zgadzam i już tłumaczę dlaczego.

Wyprzedzanie samochodu jest niebezpieczne, ponieważ grozi poważnym wypadkiem. Wyprzedzamy zawsze z większą prędkością dlatego już ten fakt powoduje, że zderzenie z drugim samochodem może być tragiczne w skutkach.

Jak wykonać manewr wyprzedzania prawidłowo aby był maksymalnie bezpieczny, a czego powinniśmy unikać?

  • Przede wszystkim pamiętamy o tym aby podczas wyprzedzania mieć dostateczną ilość miejsca. Liczy się miejsce obok wyprzedzanego samochodu czyli naprzeciwko ale także miejsce przed wyprzedzanym pojazdem. Należy wziąć pod uwagę, że podczas wyprzedzania zaczniemy przyspieszać więc droga musi być ‚pusta’ zanim podejmiemy decyzję!
  • Należy również zwrócić uwagę na to co robi pojazd, który chcemy wyprzedzić. Może się okazać, że będzie chciał wykonać jakiś manewr – na przykład zasygnalizuje kierunkowskazami zmianę pasa ruchu czy choćby skręt, co może nam uniemożliwić wyprzedzanie.

O czym jeszcze musimy pamiętać zanim zdecydujemy się na manewr wyprzedzania? Tego dowiecie się już niebawem!

Źródło zdjęć: szkolnictwo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.