Muzyka w samochodzie. Tak czy nie?

Zbyt duża prędkość, alkohol, brak wyobraźni i doświadczenia, brawura czy niedostosowanie prędkości do warunków na drodze to tylko część powodów, które prowadzą do niebezpiecznych wypadków samochodowych. Ostatnio coraz częściej mówi się także o… zbyt głośnej muzyce. Jak słuchanie muzyki wpływa na kierowców? Zapraszam do lektury.

Naukowcy zgodnie potwierdzają, że słuchanie głośnej muzyki podczas jazdy ma negatywny wpływ na kierowcę. Niestety wiele firm sprzedających zestawy audio do samochodów, proponuje coraz mocniejszy sprzęt. Prawdziwe stereo w samochodzie to marzenie niejednego kierowcy. Zdecydowanie najczęściej, głośną muzykę usłyszymy z samochodu młodego i niedoświadczonego kierowcy. Można by powiedzieć, że to domena wieku jednak należy pamiętać, że w przypadku bezpieczeństwa na drodze, nie ma znaczenia w jakim wieku jest kierowca.

Zbyt głośna muzyka nie tylko rozprasza ale również uniemożliwia odbiór wszystkich wrażeń słuchowych spoza samochodu. Kierowca powinien bez problemu mieć możliwość wychwycenia tego co się dzieje na zewnątrz pojazdu. Przede wszystkim daje to możliwość maksymalnie szybkiej reakcji w razie kryzysowej sytuacji i nie chodzi tylko o nadjeżdżające karetki. Równie ważne jest wsłuchiwanie się we własny samochód. To jak pracuje silnik.

Zatem czy słuchanie muzyki powinno być zakazane?

Oczywiście nie :]. Okazuje się, że słuchanie spokojnej melodii niezbyt głośno, może wpływać pozytywnie na sposób prowadzenia kierowcy. Tak więc słuchamy ale z umiarem i niezbyt głośno.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.