Nagrywanie funkcjonariuszy – można?

Zatrzymała cię policja i uważasz, że zostałeś potraktowany niesprawiedliwie? W takiej sytuacji wielu kierowców polega na kamerkach, które rejestrują całe zdarzenie. Zdarzają się także osoby, które wyciągają telefon komórkowy i próbują nagrać policjanta. W takich sytuacjach policja prosi o schowanie telefonu i nie pozwala się nagrywać – czy słusznie? Jak to wygląda od strony prawnej? Na co może sobie pozwolić kierowca pojazdu zatrzymanego przez służby? Czy policjanci mają prawo zabrać urządzenie, którym było nagrywane zdarzenie? Czy można publikować takie nagrania?

W internecie znajdziemy mnóstwo amatorskich filmików z udziałem policji. Im mocniejsze nagranie i większa wina policji tym większe zainteresowanie filmem. Reakcja policji na próbę nagrania zazwyczaj jest taka sama. Starają się zabronić nagrywania, a zdarza się także, że zabierają sprzęt, którym jest robione nagranie. Czy mają do tego prawo?

  • Okazuje się, że… nie! Policjanci lub inni funkcjonariusze, którzy są na służbie, a ich czynności są jawne, nie mają prawa zabronić kierowcy nagrywania całej sytuacji.
  • Zdarza się, że funkcjonariusze żądają specjalnego pozwolenia na nagrywanie czyli na przykład legitymacji dziennikarskiej. Może to być także dokument pozwalający na rejestrowanie zdarzenia. W tym przypadku funkcjonariusze również nie mają podstaw by żądać pozwolenia, ponieważ kierowca nie musi go posiadać! Potwierdzają to orzeczenia sądów ale również oficjalne oświadczenia przedstawicieli policji.

O czym jeszcze muszą pamiętać kierowcy nagrywający funkcjonariuszy? Tego dowiecie się już niebawem.

Źródło zdjęć: kryzysowo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.