Nagrzany samochód ‚upija’ kierowcę!?

Dzisiaj będzie informacyjnie czyli jak upał wpływa na zachowanie kierowcy… ?

Kilka dni temu miałem okazję słuchać ciekawej audycji radiowej o tym jak wysokie temperatury latem wpływają na kierowców. W dzisiejszych czasach we wszystkich nowych samochodach mamy zainstalowaną klimatyzację dlatego żaden kierowca nie obawia się letnich upałów i korków. Co jeżeli jednak klimatyzacja akurat się zepsuje, a my będziemy zmuszeni do spędzenia kilku godzin w nagrzanym samochodzie? Okazuje się, że taka sytuacja może być niebezpieczna i większość kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy. Pozwólcie, że wytłumaczę o co chodzi.

  • W sytuacji, kiedy temperatura w samochodzie wynosi co najmniej 27 stopni to czas reakcji kierowcy na to co się wokół niego dzieje zostanie wydłużony aż o… 22%! Zatem kierowca, który prowadzi mocno rozgrzany pojazd, swoim zachowaniem może przypominać osobę po spożyciu alkoholu i to po całkiem sporej ilości bo badania mówią, że kierowca, który będzie miał pół promila alkoholu we krwi, będzie miał opóźniony czas reakcji o około 10%! Zatem sami rozumiecie jak bardzo jest to niebezpieczna i groźna sytuacja.

Ile powinna wynosić optymalna temperatura w samochodzie?

  • Będzie to około 20 – 22 stopnie.

Co zrobić jeżeli nie mamy klimatyzacji w samochodzie, temperatura za oknem wynosi co najmniej 28 stopni, a my musimy spędzić w pojeździe dłuższy czas?

  • W takiej sytuacji należy korzystać z wentylacji oraz zaleca się uchylenie okien i szyberdachu. Nie zapominajmy również o piciu większych ilości wody mineralnej!

Źródło zdjęć: motointegrator.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.