Najczęściej popełniane błędy na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym cz. 2

Zapraszam wszystkich na kolejny wpis o najczęściej popełnianych błędach przez kierowców na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym.

Rondo przyprawia o palpitację serca część polskich kierowców. Najczęściej wynika to z niewiedzy o zasadach jakie panują na tego typu skrzyżowaniach ale zdarza się także, że głównym czynnikiem jest stres i brak doświadczenia. Poniżej znajdziecie przykłady najczęściej popełnianych błędów z krótkim opisem i wyjaśnieniem co należy poprawić ;). Zachęcam do lektury.

Dlaczego kierowcy sygnalizują wjazd na skrzyżowanie o ruchu okrężnym? To oczywiście błąd! Nigdy nie włączamy kierunkowskazu, kiedy zamierzamy wjechać na rondo. Jedynym momentem, kiedy używamy kierunków jest albo zmiana pasa albo zjazd z ronda.

Pamiętamy, że jeżeli na rondzie mamy dwa pasy ruchu, drugi (zewnętrzny) pas ruchu nie służy wyłącznie do zjazdu z ronda. A zatem jeżeli chcemy zjechać z ronda i poruszamy się wewnętrznym pasem ruchu, a zewnętrzny pas jest zajęty przez inny pojazd, musimy go przepuścić! Nie możemy zakładać, że każdy samochód, który znajduje się na zewnętrznym pasie chce opuścić skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Brak tej świadomości często jest przyczyną wielu kolizji.

Kolejna sytuacja, kiedy dochodzi do wielu wypadków wynika z gapiostwa i braku znajomości zasad. Jeżeli przed rondem nie znajduje się znak „ustąp pierwszeństwa” to oznacza, że każdy kierowca, który chce wjechać na rondo ma pierwszeństwo przed tym, który już się po nim porusza! Jest to powszechnie znana zasada prawej ręki czyli puszczamy wszystkich tych, którzy znajdują się po naszej prawej stronie.

Źródło zdjęć: google.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.