Nietrzeźwi kierowcy

Zmiany, zmiany, zmiany ;). Polskie prawo ruchu drogowego zmienia się na lepsze i jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Jakie zmiany i kogo dotyczą? Nowe, zaostrzone przepisy dotyczą jazdy pod wpływem alkoholu. Dotychczasowe prawo ruchu drogowego było nadzwyczaj łagodne i należało wprowadzić zmiany. Przyznam, że i tak trzeba było na nie długo czekać ale lepiej późno niż wcale ;). Co konkretnie się zmieniło? Przede wszystkim został zwiększony zakaz prowadzenia samochodu do 15 lat. Osobiście uważam, że jest to stanowczo za mało o czym już wielokrotnie pisałem. Osoby, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu powinny stracić prawo jazdy dożywotnio. Była taka propozycja ze strony PIS-u jednak niestety większość była przeciw. Minimalny czas utraty prawa jazdy wynosi trzy lata. Poza utratą prawa jazdy nietrzeźwemu kierowcy grozi wysoka kara finansowa. Minimalna wysokość kary finansowej wynosi 5000 złotych więc są to bardzo wysokie kary! W przypadku ponownego złamanie przepisów kara ta może wynieść nawet 10 000 złotych. Osoby, które zostały skazane mają szansę na złagodzenie wyroku po upływie minimum połowy czasu zakazu prowadzenia pojazdu. Sąd może zezwolić na prowadzenie samochodu po trzema warunkami:

  • Kierowca obowiązkowo musi zainstalować specjalistyczne urządzenie alkolock czyli blokada alkoholowa.
  • Kierowca musi mieć wpisany w dowód specjalny kod 69, który ma być informacją dla funkcjonariuszy o tym, że kierowca miał problemy z alkoholem.
  • Kierowca musi mieć przy sobie dwa dokumenty; zaświadczenie o przeglądzie technicznym z blokadą alkolock, zaświadczenie o niezbędnej kalibracji urządzenia blokady alkoholowej.

W przypadku braku któregokolwiek dokumentu w sytuacji kontroli, kierowca automatycznie traci prawo jazdy.

Źródło ikony wpisu: inwroc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.