Noga z gazu przed przejściem dla pieszych!

Nowe prawo już niebawem wejdzie do Polski. O co konkretnie chodzi? O pieszych… ;). Do tej pory pierwszeństwo na pasach miał pieszy jednak tylko w momencie, kiedy faktycznie znalazł się on na przejściu. W sytuacji, kiedy stał i czekał na przejście przez ulicę to samochód ma pierwszeństwo i to kierowca decyduje, kiedy puścić pieszego. Sytuacja wkrótce ulegnie zmianie.

Jakich zmian możemy się spodziewać z dniem 1 stycznia 2017 roku?

115e8894-c7c1-11e3-8532-0025b511229ePieszy nadal będzie miał pierwszeństwo przed samochodem jednak nie tylko w przypadku, kiedy będzie znajdował się na pasach. Od 2017 roku każdy kierowca będzie miał obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który stoi i czeka na przejście przez ulicę. Oczywiście pieszy nie może wymuszać pierwszeństwa i pakować się pod koła pojazdom poruszającym się z dużą prędkością. Pieszy będzie musiał samodzielnie ocenić prędkość samochodu i możliwość swobodnego wejścia na przejście.

Jak to bywa w przypadku zmian w prawie ruchu drogowego, zdecydowana większość kierowców już wyraziła swoją dezaprobatę. Wielu z nich uważa, że takie rozwiązanie sytuacji spowoduje jeszcze większe korki w miastach. Innym problemem jest subiektywna ocena pieszego – w jaki sposób ocenić czy pieszy nie wymusił nagłego i niebezpiecznego hamowania samochodu? Jest jedna zasada o której każdy kierowca musi pamiętać. Zawsze zwalniamy przed przejściem dla pieszych i puszczamy tych pieszych, którzy już oczekują na wejście na pasy.

Jeżeli kierowcy będą przestrzegać nowych przepisów i dostosują prędkość to możliwość spowodowania wypadku z udziałem pieszego maleje do zera.

1

Na koniec chciałbym jedynie przypomnieć, że pieszy w zderzeniu z samochodem, który przekroczył 50 km/h praktycznie nie ma szans. Pamiętajcie, noga z gazu.

 

Źródło zdjęć: warszawa.wyborcza.pl, autopolki.pl, tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.