Nogi na… desce rozdzielczej?!

Dzisiaj zapraszam na kolejny już post o prawidłowej pozycji kierowcy podczas jazdy. W pierwszym wpisie tej serii miałem okazję pisać o tym, że kierowcy lubią bagatelizować podstawowe zasady obowiązujące wszystkich kierowców. Z pozoru błahe elementy mogą zawarzyć na naszym zdrowiu, a nawet życiu podczas groźnego wypadku → chociażby prawidłowo ustawiony zagłówek ale o tym już pisałem. Tym razem skupię się na prawidłowej pozycji kierowcy. Zapraszam do lektury.

  • Kiedy już prawidłowo ustawimy wysokość fotela, odległość od kierownicy, ustawimy zagłówek i sprawdzimy czy odległość od kierownicy i pedałów jest dobra, powinniśmy zająć się pozycją. Należy pamiętać, że prawidłowe ustawienie fotela i innych elementów pojazdu nie wystarczą! Owszem, wymuszą dobrą/lepszą postawę jednak to zbyt mało.

Prawidłowa pozycja kierowcy na fotelu jest bardzo ważna z wielu względów. Siedzimy wyprostowani ale nie spięci! Ramiona są luźne ale dłonie powinny mocno trzymać kierownicę.

A co z pasażerami?

  • Niestety podczas długiej trasy pasażerowie lubią zakładać nogi na deskę rozdzielczą. Jest to bardzo częste zjawisko, które jest tolerowane zarówno przez kierowców jak i pasażerów. Chyba najważniejsze jest aby zdać sobie sprawę, że na drodze często dzieją się sytuacji niezależne od nas i wówczas możemy mieć problem. W razie ostrego hamowania czy też podczas zderzenia może się otworzyć poduszka powietrzna. Wówczas nogi z całym impetem skierują się w stronę ciała. Sytuacja może skończyć się tragicznie, a połamanie nóg to tylko ‚mały’ problem!

Źródło zdjęć: fotelik.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.