Obok tira cz. III

Zapraszam wszystkich na trzecią już część o tym jak zachować się w pobliżu tira na drodze. Jak poprzednio polecam i gorąco namawiam do przeczytania całego cyklu, ponieważ każdy kierowca powinien wiedzieć czego unikać w sytuacji, kiedy tir okazuje się być naszym ‚sąsiadem’.

 

Nigdy nie przyspieszaj w sytuacji, kiedy tir chce cię wyprzedzić!

Tak wiem sytuacja wydaje się praktycznie niemożliwa ale uwierzcie mi – kierowcy tira, zdarza się częściej niż się wam wydaje. Byłem świadkiem wielu groźnych sytuacji, kiedy tir postanowił wyprzedzić samochód osobowy, a ten nagle zaczął przyspieszać z niewiadomych (zapewne durnych) powodów. Samo sąsiedztwo tira obok jest wystarczająco niekomfortowe i niebezpieczne dlatego w takiej sytuacji najlepiej dać się szybko wyprzedzić.

Wystrzegaj się gwałtownego hamowania!

Gwałtowne hamowanie w przypadku tira to sformułowanie, które praktycznie nie występuje w słowniku. Droga hamowania ciężkiego tira jest zdecydowanie dłuższa niż samochodu osobowego dlatego należy bacznie obserwować co się dzieje na drodze. Tir, który nie zdąży wyhamować na czas może zmiażdżyć samochody przed sobą, jego naczepa może się przewrócić, a to tylko część możliwości, które mogą skończyć się tragicznie.

Unikaj jazdy pomiędzy dwoma tirami!

Pamiętaj aby nie pchać się pomiędzy dwie ciężarówki chyba, że jest to absolutnie konieczne. Jazda pomiędzy tirami jest bardzo niebezpieczna, ponieważ jeżeli którykolwiek kierowca tira się zagapi, ty i twoje auto możecie zostać zmiażdżeni – praktycznie nie macie szans. Jedyne co możecie zrobić w takiej sytuacji to zwiększenie odległości od ciężarówki, którą mamy przed sobą.

Unikaj wyprzedzania!

Jak już pisałem wcześniej sąsiadowanie z tirem na drodze samo w sobie jest niebezpieczne głównie ze względu na jego gabaryty. Naczepa i ładunek może się przewrócić, wiatr może spowodować zmianę toru ruchu – także naszego samochodu… . Wyprzedzając tira zawsze pamiętaj o odpowiedniej i bezpiecznej odległości, a jeżeli nie musisz lub nie masz dobrej widoczności po prostu nie wyprzedzaj.

Mam nadzieję, że przeczytaliście cały cykl o tym jak zachować się na drodze, kiedy mamy w pobliżu ciężarówkę. Rozwaga, spokój i myślenie przede wszystkim ;).

Źródło ikony wpisu: niebezpiecznik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.