Obowiązkowe badania dla kierowców powyżej 60 roku życia?

Nie wiem czy wiecie ale w Polsce, kierowcy powyżej 60 roku życia, nie muszą przechodzić żadnych dodatkowych badań dla kierowców. Prawo jazdy, które zdobyli kilkadziesiąt lat temu są ważne bezterminowo, a w związku z tym nie muszą się niczym przejmować. Zazwyczaj to sami kierowcy decydują się zakończyć „karierę” kierowcy. Czy słusznie i co na to Unia Europejska?

Ostatnio byłem świadkiem nieciekawej sytuacji na drodze. Wracałem ze spaceru, przeszedłem skrzyżowanie na osiedlowej uliczce i ruszyłem schodami do swojego domu. Nagle usłyszałem ostry pisk i kiedy się obróciłem rowerzysta leżał na drodze, a w górę popędził samochód. Zdążyłem się obrócić na tyle szybko, że bez problemu zauważyłem, że kierowcą małego samochodziku był siwy staruszek w okularach. Fotel miał maksymalnie posunięty do przodu, ręce dziwnie i nadmiernie zgięte, a głowa praktycznie na przedniej szybie. To świadczy tylko o tym, że dziadek słabo widzi i nie czuje się dobrze za kierownicą. Prawdopodobnie też słabo słyszy bo nawet się nie zatrzymał, kiedy rowerzysta wylądował na ulicy. Na szczęście poza kilkom siniakami nic więcej się nie stało. Oczywiście analizując sytuację, winny był kierowca – dziadek, który nie zauważył rowerzysty.

Myślę, że wnioski możecie wysnuć sami. Unia Europejska zbiera się by wprowadzić obowiązkowe badania dla wszystkich kierowców powyżej 60 roku życia. To dobre posunięcie bo umówmy się, że w tym wieku, wzrok i słuch może „szwankować”. Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze zatem z niecierpliwością czekam na wprowadzenie nowych przepisów.

Źródło zdjęć: google.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.