OBS u kierowcy

Widzieliście, że bezdech senny może spowodować, że stracicie prawo jazdy? Jeżeli nie to już wiecie, że tak! Co to takiego jest bezdech senny, jak się objawia i dlaczego negatywnie wpływa na kierowcę? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Bezdech senny (OBS) to nic innego jak zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Aby lekarz stwierdził występowanie bezdechu sennego, objawy pacjenta muszą być powtarzalne. Co najmniej pięć razy w trakcie godziny gdzie bezdech trwa nie krócej niż 10 sekund. Brak przepływu powietrza przez drogi oddechowe inaczej nazywamy hipowentylacją. Osoby, które są w grupie największego ryzyka to osoby otyłe, w średnim wieku. Jeżeli podejrzewasz u siebie, że możesz mieć OBS poleca się wizytę u internisty, który skieruje na odpowiednie badania. Dlaczego to takie ważne?

Kierowcy którzy zostali zdiagnozowani muszą uważać, ponieważ bezdech senny jest bardzo niebezpieczny. Kierowca z OBS jest stale wyczerpany, senny i zmęczony, a to z kolei grozi niekontrolowanym zaśnięciem za kierownicą. Ryzyko wypadku wśród chorych kierowców jest aż 7-krotnie większe! W ciężkiej postaci tej choroby ryzyko rośnie nawet 15-krotnie.

Dlatego kierowcy, którzy mają OBS mają obowiązek wykonywania badań kontrolnych.

  • W przypadku kierowców, którzy posiadają kategorię „A” i „B” należy zgłosić się do lekarza przynajmniej raz na trzy lata.
  • W przypadku kierowców kategorii „C” i „D” takie badania trzeba wykonać raz w roku. Jest to zrozumiałe, ponieważ kierowcy z taką kategorią zazwyczaj pracują jako kierowcy.

Źródło zdjęć: respicare.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.