Odblaski

Jesień to czas ‚żniw’ pod względem ilości tragicznych wypadków drogowych. Pogoda robi się ponura i humorzasta, szybko zapadający zmrok oraz obfite deszcze i pierwsze przymrozki są powodem wielu groźnych wypadków samochodowych z udziałem pieszych. Co możemy zrobić abyśmy byli maksymalnie bezpieczni? Zachęcam do lektury!

Odblaski – to coś o czym powinien pamiętać każdy spacerowicz. W Polsce przyjęło się, że odblaski są skierowane wyłącznie do osób, które codziennie pokonują określony odcinek drogi na ulicy. Bardzo często możemy spotkać pieszych z odblaskami, którzy maszerują po ulicy. Zdecydowanie rzadziej albo w ogóle nie spotykamy pieszych z odblaskami, którzy poruszają się po chodnikach. To błąd. Nie wiem czy wiecie ale aż 43,3% wszystkich ofiar wypadków drogowych w kraju stanowią piesi, rowerzyści oraz motocykliści. Niestety największy odsetek ofiar to czas jesienno zimowy. Powodów jest wiele jednak jak zgodnie twierdzą kierowcy, najczęściej powodem jest słabe czy też niewystarczające oznakowanie. I właśnie tutaj robię miejsce dla… odblasków.

  • Odblaski są tanie, małe oraz ogólnie dostępne dla wszystkich. Niestety są również niedoceniane. Ich moc jest niedoceniana dlatego postanowiłem wam o nich przypomnieć. Odblaski potrafią ‚zdziałać cuda’. Powinien się w nie zaopatrzyć każdy pieszy, który planuje przemieszczać się obok ulicy. Dzięki odblaskom mamy pewność, że kierowca nas widzi, a to wystarczy aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji.
  • Warto również pamiętać, że odblaski są obowiązkowe dla osób, które przemieszczają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym! Osoby, które zlekceważą ten przepis mogą zapłacić mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Źródło zdjęć: rogozno.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.