Odcinkowy pomiar odległości – tak czy nie?

Chyba nie muszę pytać co myślicie o fotoradarach ;). Podobnie jak większość kierowców również za nimi nie przepadam ale uważam, że są potrzebne. Trochę tu sprzeczności ale cóż poradzę. Fotoradary w Polsce nie spełniają swojego zadania, a do tego polscy funkcjonariusze często posługują się starym sprzętem, który podaje ‚zakłamane’ wyniki. Co byłoby idealnym rozwiązaniem? Radar do pomiaru odcinkowego czyli taki, który mierzy średnią prędkość pojazdu na poszczególnym odcinku drogi. Takie fotoradary są niezwykle popularne we Włoszech ale od roku znajdziemy je również u nas.

Dlaczego fotoradary do odcinku pomiarowego są takie dobre? Kierowcy muszą jechać z określoną stałą prędkością, ponieważ fotoradar oblicza średnią prędkość na określonym odcinku. Dzięki temu kierowcy nie mają szansy na pokonanie całego odcinka drogi w zawrotnym tempie aby zahamować tuż przed tradycyjnym fotoradarem! To idealne rozwiązanie, które powoduje, że fotoradar spełnia swoje zadanie w 100%.

  • Z pewnością znajdą się kierowcy, którzy podejdą do tych fotoradarów sceptycznie. Ich zdaniem kierowcy mogą pędzić na konkretnym odcinku drogi by w połowie mocno zwolnić. Odpowiedziałbym – owszem, mogą ale tego nie robią! W końcu jaki sens byłby aby najpierw jechać bardzo szybko by następnie wlec się żółwim tempem ;). Dodatkowo w związku z tym, że trochę jeżdzę do Włoch (jestem kierowcą tira) wiem, że kierowcy tak nie robią. Kiedy wjeżdżają na odcinek trasy gdzie są ustawione fotoradary do pomiarowego odcinku drogi, jeżdżą ze stałą prędkością. Zdecydowanie jestem ‚za’ ;).

Źródło zdjęć: kierunekwlochy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.