Odśnież samochód!

Pierwsze opady śniegu już za nami, a zatem część kierowców miała już okazję, odśnieżać samochód. Jak co roku, niestety spora część bagatelizuje warstwę śniegu, która znajduje się na aucie i jedyne o co dba, to widoczność na przedniej szybie. To nieodpowiedzialne zachowanie, które dodatkowo grozi mandatem. No właśnie, jak należy odśnieżać samochód? Czy można to robić na włączonym silniku? Zapraszam do lektury.

Kierowcy, którzy nie mają garażu czy choćby wiaty, mają utrudnione zadanie. Opady śniegu i mróz uprpzykrzyrzają życie. Codzienne odśnieżanie, usuwanie szadzi na szybach i lusterkach nie należy do przyjemnych czynności, w szczególności, kiedy mamy minusową temperaturę. Dlatego właśnie część kierowców postanawia ułatwić sobie zadanie i ogranicza się wyłącznie do usunięcia śniegu z newralgicznych elementów pojazdu. Dlaczego jest to niebezpieczne?

Kierowca, który nie odśnieży samochodu prawidłowo, stwarza zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Podczas jazdy, pokrywa śnieżna z dachu czy z maski może bezwiednie spaść na szybę kierowcy ale także na inne pojazdy, a to może oznaczać nagłe, niespodziewane ograniczenie widoczności. Należy także wiedzieć, że takie zaniedbanie może zostać ukarane mandatem rzez policjanta.

Zatem usuwamy zaległy śnieg z dachu i maski samochodu ale także z szyb, lusterek oraz świateł i tablic rejestracyjnych. Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi nam mandat w wysokości od 50, nawet do 500 złotych.

Jak wygląda sytuacja w przypadku odśnieżania pojazdu z włączonym silnikiem? O tym napiszę następnym razem.

Źródło zdjęć: prawo.gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.