Olej silnikowy vs. filtr – 1

Po co wymieniamy olej silnikowy w samochodzie skoro pojazd jest wyposażony w specjalny filtr? Może nie trzeba wymieniać oleju bo filtr załatwi sprawę?

Niestety mechanicy coraz częściej spotykają się z takim podejściem, które wpływa druzgocąco na silnik samochodu. Dlaczego warto wymieniać olej silnikowy i nie wystarczy zamontowany filtr? Z przyjemnością podzielę się z wami wiedzą, którą posiadam i wytłumaczę Wam dlaczego należy dbać o świeży olej w samochodzie.

Aby zrozumieć istotę oleju silnikowego najpierw należy wiedzieć po co w ogóle olej silnikowy jest potrzebny i do czego służy.

Podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie ruchomych części silnika. Wszystko po to by zmniejszyć tarcie, a przez to zużycie silnika. Czyli innymi słowy można powiedzieć, że silnik to swoistego rodzaju ‚pompa serca’, która nie tylko wspomaga pracę ale jednocześnie pomaga w konserwacji. Kolejnym zadaniem oleju silnikowego jest wspomaganie chłodzenia silnika, doszczelnia komorę spalania, zmywa osad, brud i produkty spalania, chroni silnik przed korozją oraz tłumi drgania.

Jak sami widzicie olej silnikowy ma wiele ważnych zadań i sam filtr byłby niewystarczający. Zatem przejdźmy do odpowiedzi na pytanie :).

  • Pierwszym argumentem ‚za’ olejem silnikowym jest jego specyficzna lepkość. Świeży olej zapobiega tarciom silnika. W trakcie zużywania oleju traci on swoją warstwę ochronną, która jest coraz mniejsza, a zbyt mała warstwa ochronna prowadzi do mocnego tarcia co może spowodować, że silnik odmówi posłuszeństwa. Filtrowanie oleju silnikowego nie działa na jego konsystencję i właściwości!

Dlaczego jeszcze trzeba wymieniać olej i nie polegać tylko na filtrze? Wszystko w najnowszym poście.

Źródło zdjęć: swiatmotocykli.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.