Olej silnikowy vs. filtr – 2

Dbanie o silnik to szereg zabiegów o których należy pamiętać. Jednym z nich jest wymiana oleju silnikowego. Sam filtr nie wystarczy – dlaczego?

  • Filtrowanie oleju nie zapobiega korozji wnętrza silnika – to zadanie ma świeży olej silnikowy i tylko olej. Podczas pracy oleju silnikowego, który styka się z różnymi gazami i paliwem, które powstają na skutek spalania wytwarza się kwaśny odczyn. Olej silnikowy ten odczyn neutralizuje, ponieważ ma zasadowy odczyn. Zadanie to może prawidłowo spełniać świeży olej dlatego istnieje konieczność wymiany oleju silnikowego i jego uzupełnianie.
  • Olej silnikowy jak wszystko w samochodzie, również się zużywa. Praca oleju silnikowego toczy się w bardzo wysokiej temperaturze co powoduje jego utlenianie. Sam filtr nie ma szansy na odnowienie oleju oraz zniwelowanie procesu utleniania! Do tego zadania został stworzony olej silnikowy.
  • Zadaniem oleju silnikowego jest rozpuszczanie zanieczyszczeń. Rozpuszczone zanieczyszczenia tworzą charakterystyczną zawiesinę, która zostaje w oleju. Większe zanieczyszczenia są transportowane do filtra i są tam zostawiane. Neutralizacja wszystkich zanieczyszczeń należy głównie do oleju silnikowego, który jest wspomagany przez filtr.
  • Jak już wcześniej wspominałem olej silnikowy zużywa się i traci swoje właściwości z czasem. Wszystkie ważne dodatki, które ma w swoim składzie olej silnikowy (np. modyfikatory tarcia, dodatki dyspergujące sadzę itp.) również zanikają dlatego tak ważna jest wymiana oleju. Filtr nie ma takich dodatków!

Sprawny samochód ma szansę służyć długo i bezproblemowo ale pod warunkiem, że będziemy o niego dbali.

Źródło zdjęć: auto-motor-i-sport.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.