Pasy bezpieczeństwa z tyłu – zapinać?

Mój dzisiejszy wpis skupi się wokół osób, które mają problem z… zapinaniem pasów w samochodzie. Obowiązek zapinania pasów mają wszyscy, a jak powszechnie wiadomo tylko nieliczni stosują się do powyższej zasady. O ile z przodu zdecydowana część pamięta o pasach, o tyle z tyłu rzadko kto. Dlaczego? Do tej pory spotkałem się z wieloma ‚dziwnymi’ poglądami na ten temat jednak zdecydowanie najbardziej zszokował mnie pogląd, że zapięcie pasów z tyłu w samochodzie to wyłącznie decyzja pasażera, a kierowcy nic do tego.

Przyznaję, że taka opinia trochę mnie zdenerwowała bo po pierwsze jest niezgodna z prawdą, a po drugie osoba, która ją głosi musi być nieodpowiedzialna. Już wyjaśniam dlaczego.

kampania_1Osoby, które jadą z tyłu i nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa narażają nie tylko siebie. W taki sam sposób narażają zdrowie i życie kierowcy oraz pasażera siedzącego z przodu. Podczas wypadku drogowego, kolizji czy innej tragicznej sytuacji gdzie dochodzi do istotnego odkształcenia przedziału pasażerskiego osoby, które znajdują się z tyłu i nie są zapięte pasami bezpieczeństwa mogą zmiażdżyć – dosłownie, kierowcę i pasażera z przodu. W momencie, kiedy dochodzi do silnego zderzenia pasażer z tyłu będzie zmuszony do odruchowej reakcji czyli w 99% będzie próbował zaprzeć się rękami o fotel, który znajduje się przed nim (fotel kierowcy…). Niestety waga niezapiętego pasażera z tyłu wyniesie około jedną tonę w związku z czym jego ręce z pewnością nie dadzą rady utrzymać takiej masy. Energia kinetyczna pasażera będzie tak olbrzymia, że fotel z kierowcą lub pasażerem z przodu stanie się jak pudełko zapałek – zostanie zmiażdżone. W takiej sytuacji ani kierowca ani pasażer z przodu nie mają najmniejszych szans.

Jak sami rozumiecie sprawa jest poważna i uczulam na wszystkich tych, którym pasy bezpieczeństwa przeszkadzają… . Nie zapinasz pasów z tyłu? Nie jedziesz – ot, takie to proste :).

Źródło zdjęć: swietochlowicki.pl, zapiskimamy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.