Pasy + poduszka powietrzna = 63% szans!

Wiecie już jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja kierowcy (i nie tylko bo pamiętamy o pasażerach!) w samochodzie. Wiecie także jak w poprawny sposób ustawić fotel kierowcy, jaka jest dobra odległość, a także poznaliście zasady idealnie ustawionego zagłówka. To już całkiem sporo ale… nie wszystko. Dzisiaj chciałbym zająć się pasami bezpieczeństwa więc tym do czego powoli dążyłem od pierwszego wpisu tej serii ;).

Zanim przejdę do tego jak prawidłowo zapiąć pas w samochodzie pozwólcie, że napiszę kilka słów o sposobie działania pasów bezpieczeństwa. Do czego służą każdy wie ale jak działają chyba już nie? O, jak się zrymowało ;). Już tłumaczę.

  • Pasy bezpieczeństwa w pojazdach mają absorbować siłę uderzenia podczas zderzenia czy też przy ostrym hamowaniu, a także ich zadaniem jest uniemożliwienie ciału kierowcy i pasażerów na jakiekolwiek przemieszczanie się. Pasy bezpieczeństwa chronią nas przed bezpośrednim zderzeniem z szybą i deską rozdzielczą samochodu. W przypadku pasażerów zajmujących tylne siedzenie, pasy również są bardzo istotne o czym już wielokrotnie pisałem. Niezapięty pasażer stanowi ogromne zagrożenie dla osoby przed nim, ponieważ w razie ostrego hamowania czy też zderzenia, ten uderzy w fotel z całą siłą. Mówimy to o prawach fizyki czyli siła uderzenia będzie miała ponad tonę, a to zabójcze dla osoby zajmującej miejsce przed pasażerem.

Na koniec chciałbym dodać jedną ciekawą uwagę. Nie wiem czy wiecie ale pasy bezpieczeństwa w połączeniu z poduszką powietrzną zmniejszają ryzyko śmierci podczas groźnego wypadku aż o… 63%!

Zatem pamiętamy o zapinaniu pasów, a jak to prawidłowo zrobić? O tym już niebawem ;).

Źródło zdjęć: motofakty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.