Pod prąd?!

O czym powinien pamiętać pieszy wchodząc na jezdnię? Zapraszam wszystkich na kolejny post tej serii :).

  • Zdecydowanym, pewnym krokiem – tak wchodzimy na jezdnię zawsze i w każdej sytuacji. Bardzo ważne jest abyście pamiętali, że kierowcy mogą źle odebrać wasze niezdecydowanie! Niepewne wejście, zawracanie w połowie przejścia czy robienie sobie przystanków może być bardzo groźne. Jeszcze raz pozwolę sobie powtórzyć, że w bezpośrednim starciu z samochodem, piesi nie mają żadnych szans dlatego musimy dawać jasny i czytelny przekaz. Stawiając pierwszy krok na jezdni musimy mieć pewność, że możemy wejść i droga jest pusta. Zapominamy o wbieganiu, zatrzymywaniu się i zawracaniu – to wszystko należy zrobić zanim wejdziesz na jezdnię.
  • Pieszy, który wchodzi na jezdnię zawsze musi być spokojny i opanowany. Bardzo ważne jest aby spokojnie się rozglądał, w szczególności kiedy znajdzie się na przejściu na jezdni jednokierunkowej z wieloma pasami ruchu. Dzięki takiemu zachowaniu zawsze będziecie świadomi tego co się dzieje na drodze i nic nie powinno was zaskoczyć. Jeżeli kierowca się zatrzymał zanim ruszycie dalej, sprawdźcie czy zbliżający się kierowca na drugim pasie również ma zamiar to zrobić!
  • Pieszy pod prąd – to zasada, której uczą jeszcze w szkole od lat. Zawsze, kiedy jesteście zmuszeni do poruszania się po jezdni (nie ma chodnika) należy iść pod prąd. Dzięki temu będziecie dobrze widoczni dla nadjeżdżających kierowców ale i wy będziecie bardziej świadomi tego co się dzieje na drodze.

Źródło zdjęć: matrix.umcs.lublin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.