Policjanci, a rejestrowanie zdarzenia

Na pytanie czy wolno fotografować funkcjonariuszy policji podczas zatrzymania, większość kierowców odpowiada, że… nie wie ale prawdopodobnie nie. Jak się okazuje większość kierowców jest w błędzie i to dużym. Okazuje się, że nagrywanie funkcjonariuszy podczas jawnej interwencji jest jak najbardziej dozwolone i policjanci nie mają prawa zakazywać rejestrowania zdarzenia. Na ten temat więcej pisałem tutaj, a dzisiaj pozwólcie, że dokończę rozpoczętą myśl ;).

  • O ile wiecie, że nie policja nie może zabronić wam rejestrowania zdarzenia podczas zatrzymania o tyle musicie wiedzieć, że nagrywanie nie może przeszkadzać funkcjonariuszom w wykonywaniu ich obowiązków. Policjanci doskonale wiedzą, że kierowcy mają prawo nagrywać całe zdarzenie dlatego jeżeli uznają, że zachowanie rejestrującego utrudnia im wykonywanie czynności służbowych mogą to uznać za przestępstwo. Jakie zachowanie może zostać uznane za utrudnianie pracy? Wystarczy, że nagrywający będzie trzymał kamerę tuż przed nosem funkcjonariusza. W takiej sytuacji, policjant poprosi o zaprzestanie nagrania. Jeżeli kierowca się nie zgodzi i dojdzie do szamotaniny, policjant zgłosi zaistniałą sytuację: naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza za co grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności! Zatem pamiętajmy aby nagrywać z ‚bezpiecznej’ odległości ;).
  • Kolejnym pytaniem jest czy policjant ma prawo do skonfiskowania urządzenia, które posłużyło za rejestrator? Oczywiście nie, chyba, ze funkcjonariusz będzie miał obawy, że urządzenie pochodzi z nielegalnego źródła.

Źródło zdjęć: auto-swiat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.