Poślizg…

Dzisiaj przyszła pora na kolejny wpis o tym jak radzić sobie z trudnymi, zimowymi warunkami na drodze. Wiecie już co zrobić, kiedy wjedziecie w zaspę i wiecie także dlaczego warto zapisać się na profesjonalny kurs jazdy w trudnych warunkach. Dzisiaj natomiast chciałbym podzielić się swoją wiedzą z wszystkimi, jak wyjść z poślizgu bez szwanku. Oczywiście nie zawsze i nie w każdej (niestety) sytuacji jest to możliwe, jednak należy pamiętać, że dobra i szybka reakcja może zminimalizować skutki wypadku.

  • Przede wszystkim musimy pamiętać o najważniejszej zasadzie: spokój i opanowanie. Niestety wiem, że jest to wyjątkowo trudne jednak warto spróbować. Nerwówka nie tylko nie pomoże ale z pewnością zaszkodzi całej sytuacji. Opanowanie pozwoli nam na szybką i najlepszą reakcję. Zatem warto o tym pamiętać i zakodować sobie w głowie.
  • Kolejna bardzo ważna zasada, która obowiązuje kierowców nie tylko w trakcie zimy to… odpoczynek. Pamiętajmy, że za kierownicę wsiadamy zawsze w pełni wypoczęci! Podobnie jak w sytuacji powyżej, trudne warunki wymagają nie tylko spokoju i opanowania ale także wypoczętego umysłu, który dzięki temu pozwoli nam możliwie najlepszą i najszybszą reakcję podczas poślizgu.
  • Okay, to co robić, kiedy już wpadniemy w poślizg? Przede wszystkim pamiętamy o tym by nie robić nic gwałtowanie! Nie wciskamy pedału gazu ale również nie starajmy się nagle ostro hamować. To nic nie da. Nie poleca się również wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą, ponieważ to może spowodować jeszcze większy poślizg! Staramy się kontrować – płynnie, co może pomóc. Owszem, szybko jednak nie gwałtownie. Warto również naciskać sprzęgło, ponieważ pomoże to w hamowaniu.

To tylko kilka porad ale jak sami widzicie – już w teorii wydaje się niezwykle trudne dlatego ponownie zachęcam do zgłoszenia się na kurs jazdy w trudnych warunkach. Warto :).

Źródło zdjęć: se.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.