Rejestracja samochodu z Unii Europejskiej

Kupiłeś samochód z Unii Europejskiej i musisz go zarejestrować ale nie wiesz jak? Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy i czy koszty są większe od rejestracji samochodu z kraju? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy tekst ;).

Niestety odpowiedź nie jest optymistyczna, ponieważ opłaty za rejestrację samochodu z terenów Unii Europejskiej są zdecydowanie wyższe. Łączna kwota może być nawet 8-krotnie wyższa! Zanim jednak podam wam szczegółowy i porównawczy kosztorys pozwólcie, że opiszę krótko jak wygląda rejestracja zagranicznego auta w Polsce.

  • Na początku nowy właściciel sprowadzonego samochodu musi odwiedzić urząd celny i tam opłacić akcyzę od kwoty, która znajduje się na umowie kupna.
  • Kolejną opłatą jest recyklingowa, która na szczęście obowiązuje tylko do końca 2015 roku. W tym celu należy zrobić przelew na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przelew musi zawierać takie dane jak VIN samochodu oraz osobiste dane nowego właściciela.
  • Kolejnym krokiem jest tłumaczenie dokumentów nowego samochodu (dowód rejestracyjny etc.) i umowy kupna na język polski.
  • Następnie wybieramy się do wydziału komunikacji ze wszystkimi wyżej wymienionymi dokumentami i postępujemy tak jak w przypadku rejestracji samochodu z kraju. Jedyne o czym należy pamiętać to wyrobienie karty pojazdu.

Łączna kwota, która uwzględnia zwykłą tablicę rejestracyjną, kartę pojazdu, opłatę recyklingową, tłumaczenia wynosi 856 złotych, a dokładnie to samo ale z uwzględnieniem indywidualnej tablicy rejestracyjnej 1776 złotych. Zatem rejestracja pojazdu z kraju, a z Unii Europejskiej jest zdecydowanie tańsza.

Źródło zdjęć: auto.dziennik.pl

One thought on “Rejestracja samochodu z Unii Europejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.