Ścinanie zakrętów

Ścinanie zakrętów to manewr, który stosuje większość kierowców. Powody są różne i często trywialne. Wielu kierowców ma po prostu taki styl jazdy, inni robią to dla zabawy, jeszcze inni bo są sami na drodze, a niektórzy się spieszą. Jak się okazuje takie zachowanie prowadzi do wielu groźnych wypadków.

11_900x450Ścinanie zakrętu to delikatne zjeżdżanie na sąsiedni pas ruchu. Ścinanie zakrętów zazwyczaj wykonywane jest w momencie, kiedy kierowca mocno przyspieszył. Często taki manewr jest stosowany niezależnie od intencji kierowcy, ponieważ jedzie on z tak dużą prędkością, że samochód sam zjeżdża ze swojego pasa ruchu. Sytuacja, kiedy na jezdni nie ma wyznaczonych linii może być tłumaczeniem kierowców zatrzymanych przez policję. Takie tłumaczenie jest oczywiście bez sensu, ponieważ kierowca, który porusza się bez jezdni z namalowanymi liniami ma obowiązek trzymać się jak najbliżej prawe krawędzi jezdni.

A co z kierowcami, którym zdarza się przypadkowo ścinać zakręty? Czy mogą coś zrobić aby nie dopuścić do takiej sytuacji?

Pytanie wydaje się tendencyjne jednak są kierowcy, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego jak ‚nie ścinać’. Odpowiedź jest banalnie prosta. Wystarczy, że przed zakrętem zdejmiemy nogę z gazu i odpowiednio zwolnimy.

Należy także pamiętać, że kierowcy, którzy lubią ścinać zakręty zazwyczaj robią to w miejscach o słabym natężeniu ruchu, ponieważ są przekonani, że nie pojawi się żaden samochód z naprzeciwka. Niestety takie myślenie jest błędne i skutki mogą być tragiczne.

Kierowcom, którzy nie mogą się pohamować polecam tory jazdy – można się wyszaleć ;).

Źródło zdjęć: www.wrc.com, kochajzycie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.