Siła uderzenia

Jazda samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa to jedno z najczęstszych przwinień polskich kierowców. Dlaczego tak ważne jest by zapinać pasy? Co się dzieje z kierowcą i pasażerami, kiedy dochodzi do zderzenia? Zapraszam do lektury.

Zacznijmy od tego, że kierowcy w Polsce nabierają złych przyzwyczajeń już na samym początku kariery w roli kierowcy. Chodzi oczywiście o zbyt późne zapinanie pasów bezpieczeństwa. Według najnowszych badań, okazuje się, że ponad 70% kierowców zapina pasy dopiero po wrzuceniu pierwszego biegu. To wyjątkowo dziwne zjawisko, ponieważ już na kursie prawa jazdy uczą nas by zapinać pasy zanim odpali się samochód. Większość kierowców tłumaczy swoje zachowanie, tym że nic się nie stanie bo tak naprawdę jeszcze nawet nie ruszyli. Faktycznie szanse na wypadek są zdecydowanie mniejsze niż na drodze jednak należy pamiętać, że ten zły nawyk zostanie z nami na zawsze, a ryzyko kolizji nie zmaleje do zera.

Podczas zderzenia przy stosunkowo małej prędkości tj. 50 km/h, masa ciała człowieka diametralnie rośnie. Nie wiem czy wiecie ale przeciętnej wielkości ludzka głowa będzie ważyć około 400 kilogramów! Ciało niezapiętego człowieka zostanie wyrzucone z siłą 2,5 tony. Dlatego właśnie tak ważne jest by pamiętać, że ludzkie ciało ale także wszystkie niezabezpieczone przedmioty stają się narzędziem zbrodni. Telefon komórkowy zyska wagę około 10 kilogramów, parasolka jakieś 13, a 1,5 l butelka wody aż 60 kg!

Myślę, że nie warto ryzykować życiem – zatem zapinaj pasy zanim odpalisz silnik.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.