Sprawdź samochód przed podróżą cz. II

Przygotowanie samochodu przed dłuższą podróżą to obowiązek każdego kierowcy. Sprawdzony samochód to równoznaczne z bezpieczną podróżą. O czym należy pamiętać?

Jak już pisałem wcześniej najlepiej zostawić samochód do sprawdzenia w zaufanym warsztacie samochodowym gdzie mechanik wszystko sprawdzi i ewentualnie naprawi wszelkie usterki. Jeżeli jednak czujecie się na siłach sprawdzić wszystko samodzielnie to postawa godna profesjonalnego kierowcy ;).

  • Kolejnym elementem, który należy sprawdzić to hamulce. Wielu kierowców nie pamięta o sprawdzeniu hamulców co może grozić poważnym wypadkiem. Podczas zwolnienia hamulca oraz dźwigni ręcznego, wszystkie koła samochodu powinny się swobodnie obracać. Najlepiej sprawdzić to, kiedy samochód znajduje się na podnośniku jednak jeżeli takiego nie posiadacie wystarczy, że sprawdzicie to na górce. Po puszczeniu pedała hamulca, samochód powinien się powolutku toczyć. Warto także sprawdzić w jakim stanie są okładziny cierne, tarcze oraz bębny.
  • Po hamulcach sprawdzamy koła. Polega to na zwykłych oględzinach bieżnika. Wysokość bieżnika powinna nie być mniejsza niż trzy milimetry. Sprawdzamy również ciśnienie w ogumieniu!
  • Zanim ruszymy pamiętajmy także aby sprawdzić bagażnik i jego zawartość. Powinniśmy posiadać wszystkie niezbędne przedmioty jak gaśnica, apteczka, kamizelka ostrzegawcza, trójkąt ostrzegawczy, podnośnik czy koło zapasowe. Warto wyposażyć się także w zapasowe żarówki oraz bezpieczniki.
  • Na koniec sprawdzamy światła, tablice rejestracyjne, a następnie czyścimy szyby i wszystkie reflektory.

Życzę udanej podróży ;).

Źródło zdjęć: theodysseyonline.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.