Stats…

Dzisiaj na blogu znajdziecie post gdzie postanowiłem zamieścić informacje przydatne dla kierowców i dla rowerzystów. Znajdziecie krótką charakterystykę przepisów prawa ruchu drogowego, które powinnny znać obie grupy ale niestety jak pokazują najnowsze badania, raczej mało kierowców i rowerzystów interesuje się swoimi losami na drodze. Niestety to bardzo duży błąd. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie poniżej ;).

Wypadki z udziałem rowerzystów i kierowców to bardzo częste zjawisko. Pomimo faktu, że to rowerzyści zazwyczaj wychodzą ‚gorzej’ na bezpośrednim spotkaniu z samochodem na jezdni, okazuje się, że to wcale nie oni ponoszą za to winę! W 2015 roku, jak wynika z danych policyjnych statystyk wynika, że aż 65 procent przypadków takich sytuacji to wina innych uczestników ruchu. Czyli zaledwie 35% wypadków drogowych jest spowodowana przez rowerzystów. Wyniki są zatrważające i budzą grozę… .

Kolejną ‚ciekawostką’ jest fakt, że na 303 ofiary biorące udział w wypadku aż 300 osób to… rowerzyści czyli coś co podkreślałem na blogu już kilkakrotnie. Niestety w większości przypadków (jak nie we wszystkich) rowerzyści ponoszą śmierć. Jest to smutny ale prawdziwy fakt. Rowerzysta nie ma żadnych szans z samochodem.

Pamiętajmy o:

  • Rowerzyści mają obowiązek przeprowadzić rower na każdym przejściu dla pieszych! Nie narażajmy się moi drodzy… .
  • Rowerzysta może jechać po chodniku jeżeli ma pod opieką dziecko w wieku 10 lat.
  • Rowerzysta może jechać po chodniku jeżeli na jezdni pojazdy mogą poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości i nie ma drogi rowerowej.
  • Rowerzysta może korzystać z chodnika gdy panują złe warunki pogodowe jak mgła, silny wiatr, deszcz itp.

Źródło zdjęć: polskieradio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.